Sposoby na to, by cieszyć się komfortowym powietrzem przed długie lata.
W trakcie naszego wieloletniego doświadczenia w branży instalatorskiej „przez nasze ręce” przewinęło się kilka tysięcy instalacji, z czego kilkaset to instalacje wentylacji. Jest to jedna z integralnych części budynku, która zapewnia komfortowe, świeże powietrze. Aby tak było, o instalację wentylacji trzeba dbać. Dziś dzielimy się z Wami wskazówkami, na co należy zwracać uwagę, dbając o rekuperację i jak często to robić.
Zaczniemy od przykładu. 2 lata po skończonym montażu rekuperacji zgłosił się do nas nasz klient z awarią rekuperatora. Twierdził, że urządzenie pracuje bardzo głośno i jeśli jeszcze nic nie jest w nim uszkodzone, to na pewno niebawem będzie. Gdy przyjechaliśmy na miejsce i sprawdziliśmy centralę, okazało się, że mechanicznie wszystko jest sprawne, a za hałas odpowiada... bardzo zły stan filtrów. Było na nich nagromadzone mnóstwo kurzu i brudu, przez co urządzenie działało głośno i nieefektywnie.
Podstawą dobrego działania rekuperatora jest częsta wymiana filtrów. Sugerujemy, aby było to raz na kwartał, maksymalnie raz na pół roku. Czyste filtry gwarantują prawidłową wydajność odzysku ciepła, mniejsze opory, mniejsze zużycie energii elektrycznej, cichą pracę oraz czyste powietrze (przy mocno zabrudzonych filtrach brud może przedostawać się do wymiennika i do kanałów).
Drugim elementem, na który warto zwracać uwagę, jest stan czerpni i wyrzutni. Wieloletnie zaniedbanie ich czystości może całkowicie zablokować przepływ powietrza. Zalecamy, by kontrolować i czyścić te elementy raz do roku.
Podczas budowy należy zabezpieczyć kanały wentylacyjne, tak by nie dostały się do nich zabrudzenia. Dotyczy to również niewłączania rekuperacji, kiedy w domu są jeszcze prowadzone prace takie jak tynkowanie, gipsowanie czy szlifowanie. Praca centrali wentylacyjnej w takich warunkach może skutkować zabrudzeniem całego układu a w skrajnych przypadkach awarią rekuperatora. Ponadto należy dbać również o czystość kanałów wentylacyjnych w trakcie użytkowania instalacji rekuperacji. Można to zrobić na dwa sposoby. Na etapie wyboru firmy instalacyjnej można wybrać taką, która w ofercie posiada kanały z profesjonalną wkładkę antybakteryjną tak jak np. rury SPECTRA z naszej oferty premium. W takim przypadku kanałów nie trzeba czyścić nawet przez kilkanaście lat. Z kolei jeśli instalacja jest wykonana w oparciu o rury spiro lub sztywne kanały, w zależności od intensywności eksploatacji zalecamy kontrolę poziomu zabrudzenia oraz wykonanie czyszczenia rur wentylacyjnych minimum raz na kilka lat.
Warto regularnie monitorować działanie systemu rekuperacji, zwracając uwagę na ewentualne zmiany w jego pracy, takie jak hałas, spadek wydajności czy nieprzyjemne zapachy. Szybka reakcja na niepokojące objawy może zapobiec poważniejszym awariom. Dbanie o instalację rekuperacji to przede wszystkim regularność i systematyczność. Dzięki tym prostym krokom możesz cieszyć się czystym, świeżym powietrzem i efektywnym działaniem systemu przez wiele lat.
Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, kliknij tutaj.