Czy warto łączyć klimatyzację z rekuperacją?

Niedawno w poradniku opisywaliśmy rozwiązanie dwufunkcyjne, jakim jest klimatyzacja z funkcją grzania. Możesz przeczytać ten wpis, klikając tutaj. Od razu pojawił się też pomysł na artykuł o rekuperacji z funkcją chłodzenia w domach jednorodzinnych. W internecie możemy trafić na wielu entuzjastów tego rozwiązania. Jak my widzimy ten temat?

Zacznijmy o początku. Klimatyzacja służy przede wszystkim do obniżania temperatury w pomieszczeniu. Sama jednak nie produkuje tlenu. Dopływ świeżego powietrza jest nam niezbędny do komfortowego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. To właśnie z tego powodu potrzebna jest nam szeroko rozumiana wentylacja, czyli np.: intensywne wietrzenie pomieszczenia co jakiś czas lub wentylacja mechaniczna – rekuperacja. Rekuperacja ma za zadanie dostarczyć świeże powietrze do wnętrza budynku oraz odprowadzić zużyte powietrze na zewnątrz. Same rekuperatory mają niewiele wspólnego z chłodzeniem. Wyjątkiem jest funkcja bypass, dzięki której w lecie urządzenie pomija funkcję odzysku ciepła i w nocy dostarcza chłodniejsze powietrze do pomieszczeń.

Rekuperatory wyposażone w chłodnicę, które teoretycznie mają pełnić funkcję wentylacji oraz klimatyzacji w praktyce mają bardzo słabą wydajność.

źródło: Karta produktowa ARTIC

Powyżej widzimy przykładową specyfikację chłodnicy do rekuperacji. Wydajność rekuperacji z chłodzeniem oscyluje na poziomie 1-2 kW, co spełnia zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczenia o powierzchni zaledwie 10-15 m2. Patrząc na rozmiary domów jednorodzinnych, taka efektywność zdecydowanie nie jest wystarczająca.

W takiej sytuacji pojawia się pokusa, żeby zmodyfikować ustawienia chłodnicy, zwiększając różnicę temperaturę między powietrzem pobieranym z zewnątrz a powietrzem, które będzie nawiewane do pomieszczeń. Niestety naraża to nasze mieszkanie i instalację na uszkodzenia (zawilgocenie, przemrażanie anemostatów). To może większy przepływ powietrza? To rozwiązanie też odradzamy, ponieważ aby uzyskać większy przepływ powietrza, trzeba zastosować większy rekuperator, rury o większej średnicy co znacznie zwiększa koszt inwestycji. Ponadto przewymiarowana instalacja niesie ryzyko kondensacji pary wodnej w kanałach wentylacyjnych, a w przyszłości do rozwoju pleśni i grzybów.  

Zatem wbrew temu co można znaleźć w internecie, jako zespół inżynierów jesteśmy zgodni – z uwagi na łatwość obsługi, niezależność instalacji, opłacalność inwestycji -  w domu jednorodzinnym warto zainwestować w osobną instalację wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji.