Oszczędność czy komfort przebywania – co wybrać budując dom?

Nie ma co ukrywać, że budując dom trzeba nastawić się na bardzo duże wydatki. Niejednokrotnie w trakcie budowy trzeba wybierać między ceną a jakością. Czasem pewne elementy wydają się nam niepotrzebne i z nich rezygnujemy.  Czy rekuperacja jest elementem, z którego można zrezygnować?

Dawniej budowano domy z wentylacją grawitacyjną. Komin wymurowany w kuchni i w łazience odpowiadał za odprowadzenie ciepła z budynku. Świeże powietrze trafiało do środka za pośrednictwem mało szczelnych okien i drzwi. Technologia budowlana na przestrzeni czasu bardzo mocno się rozwinęła. Okna skrzynkowe zostały zastąpione oknami trójszybowymi, a drewniane drzwi — solidnymi najczęściej metalowymi drzwiami z konkretnym uszczelnieniem. Zrezygnowano również z kominów, bo w zasadzie przy pompie ciepła nie są one potrzebne.

Źródło: https://www.archon.pl/wentylacja-grawitacyjna-w-domu-jednorodzinnym-art-10571

Bez wentylacji całe ciepło i wilgoć, które produkujemy wewnątrz domu np. podczas gotowania, prasowania jest „uwięzione” w murach budynku. W efekcie w domu nie ma żadnej wentylacji, świeże powietrze nie ma drogi, którą mogłoby napływać, a to zużyte nie ma jak uciec.

Zaleganie wilgoci w domu niekorzystanie wpływa na budynek. Tworzą się idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów co w długiej perspektywie czasu przyczynia się do pogorszenia stanu technicznego domu. Brak wentylacji wpływa negatywnie również na samopoczucie mieszkańców. Brak świeżego powietrza i wysoka wilgotność mogą powodować bóle głowy, obniżenie poziomu koncentracji, senność, a także większą podatność na choroby czy alergie. Całe spektrum negatywnego wpływu braku wentylacji na mieszkańców i stan techniczny domu otrzymało specjalną nazwę - „syndrom chorego budynku”.  

Rekuperacja to technologia, zastępująca procesy, które kiedyś zachodziły w budynku samoczynnie. Za napływ świeżego oraz usuwanie zużytego powietrza odpowiada centrala wentylacyjna razem z czerpnią i wyrzutnią. W budynku masy powietrza transportują kanały wentylacyjne. Dodatkowo wymienniki w rekuperatorach mają odzysk ciepła, dzięki któremu wykorzystujemy energię pochodzącą z powietrza wywiewanego, aby wstępnie ogrzać powietrze napływające, co generuje dodatkowe oszczędności.   

Jednym słowem rekuperacja w nowym domu jest konieczna.

Mamy też poradnik o tym, czy klimatyzacja w nowym domu jest potrzebna. Żeby go przeczytać, kliknij tutaj.