Pytamy inżyniera pomp ciepła Panasonic Szymona Razowskiego, gdzie niewykwalifikowanemu instalatorowi może powinąć się noga

Niedawno pojawił się nasz wpis o tym, co w pompach ciepła psuje się najczęściej. Jeśli jeszcze go nie widziałeś, kliknij tutaj. Już wtedy otwarcie mówiliśmy o tym, że niejednokrotnie przyczyną awarii są błędy w montażu. Choć nasi instalatorzy to specjaliści w swoim fachu, ale zdajemy sobie sprawę, że na rynku spotyka się różnych „majstrów”. Gdzie w instalacji pompy ciepła instalator może popełnić błąd?

1. Wysokość na jakiej zamontowano jednostkę zewnętrzną. Minimalna wysokość, na jakiej powinna znaleźć się jednostka zewnętrzna to 20 cm. Jednostka musi być zamontowana wyżej, jeśli instalacja ma miejsce w strefie klimatycznej, w której opady śniegu są znaczne a spodziewana warstwa zalegającego śniegu przekracza 20 cm.

Przykład montażu ekotak - pompa ciepła Szczyrk

montaż ekotak - pompa ciepła Szczyrk

2. Zawory przeciwzamrożeniowe w przypadku urządzeń monoblok. Ich brak to poważny błąd, który przy większym mrozie może doprowadzić do całkowitego zamrożenia pompy ciepła. To usterka, której najczęściej nie da się naprawić i pompa nadaje się do wymiany.

3. Przeprowadzenie rur chłodniczych. Widoczne zagięcia obniżają efektywność pracy urządzenia, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do przerwania ciągłości rur i wycieku czynnika chłodniczego. Rury chłodnicze powinne być łagodnie wygięte.

Przykład montażu ekotak - pompa ciepła Żywiec

Montaż ekotak - pompa ciepła Żywiec

4. Brak wibroizolacji pod jednostką zewnętrzną. Praca pompy ciepła powodować drgania oraz hałas, które mogą przenosić się na budynek. Montaż jednostki zewnętrznej na ziemi zamiast na elewacji oraz zastosowanie wibroizolatorów w postaci podłużnych kauczukowych bloczków lub podkładek pozwala ograniczyć te niechciane efekty uboczne pracy urządzenia.

Przykład montażu ekotak - pompa ciepła Mysłowice

Montaż ekotak - pompa ciepła Mysłowice

5. Brak zasilania w urządzeniu. Brak wykonanego uziemienia. Po montażu warto sprawdzić, czy sterownik działa, instalacja elektryczna jest ciągła, przewody nie są nadmiernie wygięte oraz czy osłona zabezpieczająca nie została przerwana.

Przykład montażu ekotak - pompa ciepła Kozy

Montaż ekotak - pompa ciepła Kozy

6. Nieprawidłowy odpływ kondensatu. Kondensat nie powinien zalegać pod jednostką zewnętrzną. Można to sprawdzić w okresie grzewczym lub przejściowym, kiedy pompa ciepła działa w trybie rozmrażania.

7. Nieszczelność układu hydraulicznego. Instalacja nie powinna przeciekać w żadnym miejscu.

8. Szczelne zabudowanie jednostki zewnętrznej. Czasami inwestorowi przeszkadza design pompy ciepła i chce ją zasłonić. Pompa ciepła potrzebuje dopływu świeżego powietrza, dlatego profesjonalny instalator nie powinien na to się zgodzić. Jako inwestor również nie wykonuj tego na własną rękę. Jeśli zależy Ci na bardziej estetycznym efekcie koniecznie zapoznaj się z nową generacją K od Panasonic!

Przykład montażu ekotak - pompa ciepła Panasonic generacji K w Targanicach

Montaż ekotak - pompa ciepła Targanice

9. Pogięte lub zabrudzone lamele jednostki zewnętrznej. Takie uszkodzenia mogą ograniczać swobodny przepływ powietrza, ważne jest, aby zwracać na to uwagę instalatorowi podczas serwisów.

10.  Brak rejestracji gwarancji urządzenia. Z bezpośredniej relacji od producenta wiemy, że nawet 50-60% urządzeń zakupionych przez instalatorów po montażu nie jest rejestrowanych do gwarancji. Jest to dla nas szokujący wynik. Brak zarejestrowanej gwarancji to szereg problemów w przypadku awarii.

Wykonując instalację pompy ciepła, masz pewność, że gwarancja urządzenia będzie zarejestrowana, a po zakończonym montaż otrzymasz od nas dokument potwierdzający.

ekotak - propartner Panasonic

Podczas wybierania firmy instalacyjnej warto przed podpisaniem umowy, sprawdzić czy jest na liście certyfikowanych instalatorów danego producenta, zobaczyć zdjęcia z wykonanych montaży lub przeczytać w Internecie opinie na temat danej firmy.

ekotak - autoryzowany propartner Panasonic

Ekotak – propartner Panasonic, zwycięzca konkursu na najlepszą instalację pompy ciepła na największych branżowych targach w Polsce ENEX 2024