Jak samodzielnie skorygować krzywą grzania i po co to robić

Przeanalizujmy przykład klienta ekotak, który pewnego dnia zgłosił się do nas z problemem, że nie jest w stanie ogrzać domu za pomocą zamontowanej przez nas pompy ciepła. Trochę czasu zajęło nam zdiagnozowanie przyczyny problemu, ponieważ zgodnie z przeprowadzoną analizą energetyczną, pompa była dobrana idealnie do tego budynku. Okazało się, że klient wychodząc do pracy za każdym razem wyłączał pompę ciepła, tak jak robił to wcześniej kiedy posiadał kocioł. Szybko wytłumaczyliśmy klientowi, że nie jest to właściwe i problem został rozwiązany.

W przypadku domu z kotłem węglowym rozpalenie na 5-6 h, z temperaturą zasilania w grzejnikach na poziomie 50-60˚C, pozwala osiągnąć komfort termiczny. Pompa ciepła do efektywnej pracy potrzebuje długich cykli, w których jest włączona w trybie grzania, ale na niskim parametrze temperatury wody (około 40-42˚C) w układzie c.o. Ustawienie minimalnej i maksymalnej temperatury wody w układzie centralnego ogrzewania to właśnie ustawianie krzywej grzania. Często pierwszy okres grzewczy jest kluczowy, żeby nauczyć się nią sterować. Oczywiście początkowe ustawienia wprowadzają nasi instalatorzy podczas montażu, ale najczęściej wymagają one korekcji w zależności od preferencji użytkowników. W nowym budownictwie temperatura zasilania mieści się w zakresie 25-35 ˚C, a w domach modernizowanych z grzejnikami przeważnie jest to 40-55 ˚C.

Co zrobić z krzywą grzania gdy w okresie przejściowym w domu jest zbyt chłodno? W tej sytuacji zwiększamy temperaturę minimalną. Z kolei temperaturę maksymalną zwiększamy w okresach typowo zimowych. Tak jak wielokrotnie już wspominaliśmy, w przypadku pompy ciepła lepiej sprawdzają się temperatury niższe, więc z maksymalnymi temperaturami nie należy przesadzać. Przy temperaturze zasilania 55 ˚C i wyżej pompa ciepła działa z mniejszym COP.

Jak ustawić krzywą grzania na sterowniku pompy ciepła Panasonic? W naszym filmiku pokazujemy jak to zrobić krok po kroku.