Pompa ciepła i grzejniki – czy to ma sens.
Bardzo często kiedy zaczynamy zastanawiać się nad termomodernizacją naszego domu, w pierwszej kolejności myślimy o wymianie źródła ciepła na pompę ciepła. Oczywiście jest to słuszne i skuteczne rozwiązanie. Warto jednak przemyśleć czy damy radę niewielkim kosztem zmienić coś jeszcze, aby realnie i w znaczący sposób poprawić efektywność jej działania?
W pierwszej kolejności na myśl przychodzą grzejniki. To czy sugerujemy, aby je wymieniać jest zależne od tego, jaka była dotychczas ustawiona temperatura zasilania, czyli jaka temperatura trafiała do grzejników. W przypadku grzejników żeliwnych bardzo często było to 70-80˚C. O ile w przypadku kotła węglowego takie rozwiązanie skutecznie działało, o tyle w przypadku pompy ciepła niestety stosowanie takich wartości temperatury zasilania nie jest możliwe. Pompa ciepła nie działa efektywnie przy temperaturze zasilania powyżej 55 ˚C. Właśnie w takim przypadku proponujemy, aby przed montażem pompy ciepła wymienić grzejniki starszego typu na te niskotemperaturowe. Niskotemperaturowe, czyli jakie? Grzejniki niskotemperaturowe to takie o większej powierzchni – grzejniki płytowe z 2 lub 3 płytami, lub grzejniki aluminiowe z większą ilością żeberek. Jeśli wiemy, że planowana jest wymiana grzejników, często możemy zaproponować pompę ciepła o niższej mocy, o ile tak wynika z analizy budynku.
Poniżej przedstawiamy wykres zależności temperatury zasilania od współczynnika COP pompy ciepła.
źródło: https://globenergia.pl/o-czym-pamietac-przy-doborze-pompy-ciepla-do-instalacji-grzejnikowej/
Wydajność pompy ciepła rośnie wraz ze spadkiem temperatury zasilania instalacji.
Wymiana grzejników wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale może poprawić efektywność energetyczną całego systemu, co może przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie.
Przed podjęciem decyzji o wymianie grzejników warto przeprowadzić analizę energetyczną budynku oraz konsultację z ekspertem w dziedzinie instalacji grzewczych. Pozwoli to określić, czy wymiana grzejników jest konieczna i jakie rozwiązanie będzie najbardziej efektywne i ekonomiczne.
Nie jesteś przekonany do pompy ciepła? Przeczytaj nasz poradnik dotyczący porównania kotłów gazowych i pomp ciepła do modernizowanego budynku.