Czy możemy mówić o pułapce przewymiarowanej instalacji?

Jako doradcy instalacji zauważamy wśród klientów pewną tendencję. Sporo osób decydując się na różne instalacje, prosi o wycenę modeli o większej mocy, myśląc, że takie urządzenie będzie pracować korzystniej. Większa pompa ciepła ogrzeje dom do wyższej temperatury, większa instalacja fotowoltaiczna pozwoli więcej zaoszczędzić ,a większy magazyn energii elektrycznej na pewno obniży rachunki za prąd do zera. Czy możemy już mówić o pułapce przewymiarowanej instalacji? Jak właściwie dobrać magazyn energii elektrycznej?

Wyróżniamy dwa główne cele, dla których decydujemy się na magazyny energii. Pierwszy z nich to oszczędność pieniędzy poprzez zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej, produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. W tym przypadku pojemność magazynu energii elektrycznej można ustalić w dosyć prosty sposób. Chcesz poznać naszą metodę? Najlepiej odczytać z licznika zużycie energii elektrycznej pomiędzy np. godziną 17 a 8 rano, kiedy standardowo pobieramy z sieci najwięcej prądu (gotowanie, prasowanie, pranie, suszenie, itd.). W standardowym domu jednorodzinnym będzie to ok. 10 kWh i właśnie magazyny o takiej pojemności proponujemy naszym klientom najczęściej. W przypadku wyjątkowo dużego zapotrzebowania na energię elektryczną sugerujemy większy magazyn, do 15 kWh, ale trzeba pamiętać, że w parze z większą pojemnością urządzenia idzie też wyższy koszt inwestycyjny.

Badania przeprowadzone w krajach europejskich dowodzą, że stosowanie przewymiarowanych magazynów energii powoduje wzrost autokonsumpcji w nieznaczny sposób, co obrazuje poniższy wykres.

Źródło: Quantifying self-consumption linked to solar home battery systems: Statistical analysis and economic assessment.

W badaniach założono, że produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną oraz zużycie energii są sobie równe. Najlepszy wzrost autokonsumpcji (około 30 p.p.) odnotowano gdy wielkość magazynu w kWh w porównaniu do rocznej ilości energii zużywanej w MWh wynosi 1:1 (czyli magazyn energii o pojemności 10 kWh i roczne zużycie 10 000 kWh). Zwiększenie pojemności magazynu energii o kolejne 10 kWh, poprawi autokonsumpcję, ale odnotowany wzrost będzie wynosił tylko około 10 p.p. Ponowne rozbudowy powodują coraz mniejsze wzrosty autokonsumpcji, prowadząc do wysycenia wskaźnika na poziomie około 75%. Dobrana pojemność magazynu energii elektrycznej nie powinna zatem przewyższać dwukrotności zużycia prądu, ponieważ powyżej tych wartości poziom autokonsumpcji rośnie już znacznie mniej dynamicznie. Biorąc pod uwagę ceny dużych magazynów energii, zakup większego magazynu "na zapas" nie jest opłacalny.

Drugi sposób na wykorzystanie magazynu energii to zasilanie awaryjne na wypadek awarii sieci elektroenergetycznej. W przeciwieństwie do krajów wschodnich, o niskim zaludnieniu, gdzie wyłączenia prądu występują często, opcja magazynu energii jako back-upu w Polsce niekoniecznie ma sens, ponieważ awarie czy czasowe wyłączenia prądu występują w marginalny sposób. Magazyn energii stosowany jako zasilanie awaryjne powinien mieć znacznie większą pojemność niż magazyn stosowany do celów codziennych, więc początkowy koszt inwestycji jest wyższy, a sam magazyn nie jest w stanie każdego dnia wykonać pełnego cyklu naładowania i rozładowania, więc nie działa efektywnie. 

Myślenie, że większe urządzenie będzie lepsze, wcale nas nie dziwi. Dla osoby, która nie zna metody działania magazynu energii jest to logiczne. Rzeczywistość jest taka, że najlepiej działają urządzenia dobrane „w punkt”, dlatego warto powierzyć to profesjonalistom – skontaktuj się z nami!