Można powiedzieć, że każda instalacja fotowoltaiczna zgłoszona do końca marca 2022 r. automatycznie posiada wirtualny magazyn energii. Jest nim sieć energetyczna, która każdemu prosumentowi przechowuje nadwyżki energii elektrycznej w zamian za „opłatę”, jaką jest 20% lub 30% magazynowanej energii. Jest to prawdopodobnie najtańszy magazyn energii, jaki można posiadać. Instalacje fotowoltaiczne przyłączane do sieci od kwietnia 2022 r. nie mogą już korzystać z tego benefitu, a nadwyżki prądu sprzedawane są do sieci w cenie rynkowej. Czy w takim razie decydując się na montaż fotowoltaiki na obecnych zasadach, należy łączyć go od razu z magazynem energii?

Autokonsumpcja energii elektrycznej, czyli ilość prądu, wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną, która jest zużywana na bieżąco w gospodarstwie domowym, może wynieść szacunkowo około 30% (źródło: Quantifying self-consumption linked to solar home battery systems: Statistical analysis and economic assessment). W tej sytuacji większość energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę oddajemy do sieci po niskich stawkach. Pozostała energia zużywana w gospodarstwie domowym, która nie pochodzi z fotowoltaiki, musi być kupiona od operatora sieci energetycznej również w cenie rynkowej (cena zakupu i sprzedaży energii elektrycznej się różnią, często na niekorzyść prosumenta).

W takiej sytuacji łączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii w budynkach jednorodzinnych jest słuszną decyzją. 

Źródło: Quantifying self-consumption linked to solar home battery systems: Statistical analysis and economic assessment

Powyżej znajduje się wykres konsumpcji energii elektrycznej w jednym tygodniu lipca w gospodarstwie jednorodzinnym we Francji, wyposażonym w instalację fotowoltaiczną z magazynem energii.  Magazyn zostaje naładowany w południe kiedy w domu najczęściej nikt nie korzysta z urządzeń elektrycznych, a rozładowanie następuje wieczorem kiedy bezpośrednie uzyski z instalacji fotowoltaicznej są już niewielkie. Inwestycja w magazyn energii zwiększa zatem poziom niezależności od zewnętrznych dostawców prądu. Według badań w zależności od zastosowanej pojemności magazynu energii w stosunku do ilości zużywanej energii autokonsumpcja energii elektrycznej może wzrosnąć średnio do około 75%. Przeczytaj na ten temat nasz poradnik.

Czy istnieje sytuacja, w której montaż instalacji fotowoltaicznej bez magazynu będzie zasadny? Montaż samej fotowoltaiki przyniesie duże korzyści, w przypadku kiedy mówimy o gospodarstwach domowych z ekstremalnie dużym zużyciem energii elektrycznej w ciągu całego dnia lub w firmach, przedsiębiorstwach, w których bieżące zużycie energii w ciągu dnia jest wysokie, czyli. np. w pralni, piekarni, drukarni, masarni, itd.

Co więcej, możemy powiedzieć, że mając do wyboru montaż samej instalacji fotowoltaicznej albo montaż samego magazynu energii, bardziej polecilibyśmy montaż magazynu energii. W sytuacji kiedy w godzinach południowych wszystkie okoliczne instalacje fotowoltaiczne produkują dużo prąd,u można tanio naładować magazyn i rozładować go wieczorem kiedy stawki godzinowe za energię elektryczną są wyższe.

Montaż instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii to sensowna, długofalowa inwestycja. Jeśli jesteś zainteresowany wyceną, uzupełnij formularz.