Czy istnieje jedna słuszna orientacja montażu instalacji fotowoltaicznej?
Długość dnia, czas wschodu i zachodu słońca, pory roku są zdeterminowane przez długość i szerokość geograficzną Polski. Przekłada się to na wiele aspektów naszego życia, w tym również na pracę instalacji fotowoltaicznych.
Orientacja instalacji fotowoltaicznej jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na wielkość uzysków energii elektrycznej. Im większa ekspozycja paneli na słońce, tym więcej energii mogą one wyprodukować. Montaż instalacji na południe jest dominującą orientacja fotowoltaiki w Polsce. Nic w tym dziwnego. Uzyski z takiego ułożenia są największe zarówno w ciągu dnia, jak i w skali roku. W systemie rozliczania net metering (instalacja zgłoszona do Tauron do 31.03.2022 r.) była to zdecydowanie najkorzystniejsza opcja, ponieważ ilość oddawanej energii do sieci była największa, więc prosument mógł mieć spory zapas na zimę. Orientacja południowa nie zawsze jest możliwa, np. ze względu na ustawienie osi dachu dwuspadowego północ-południe czy z uwagi na brak miejsca w ogrodzie z ekspozycją południową. W takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna również ma sens. Orientacja paneli w kierunku wschód-zachód również niesie ze sobą sporo korzyści, zwłaszcza w systemie rozliczeń net-biling. Poniżej znajduje się grafika, która przedstawia różnice w nasłonecznieniu instalacji skierowanej na południe oraz wschód-zachód z uwzględnieniem pór roku w Polsce.
https://www.oze-biomar.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-wschod-zachod
Instalacja dwukierunkowa skupia się na produkcji w godzinach porannych i popołudniowych/wieczornych, co bardzo mocno koreluje z profilem zużycia energii elektrycznej większości gospodarstw domowych. Najwięcej prądu zużywamy rano przed wyjściem do pracy kiedy robimy śniadanie oraz popołudniu kiedy gotujemy obiad, sprzątamy, prasujemy, itd. Obecny system rozliczania bardzo mocno koncentruje się na autokonsumpcji, zatem orientacja instalacji w kierunku wschód-zachód będzie w tej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem. Ponadto zmiana stawki na godzinową za nadwyżkę energii oddawanej do sieci, w przypadku instalacji wschód-zachód będzie bardzo korzystna, ponieważ prąd będzie trafiał do sieci w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy teoretycznie jego cena jest wyższa.
A co z instalacją od północy? Koniecznie posłuchaj, co na ten temat mówi nasz specjalista.