Robimy rachunek sumienia źródeł ciepła
Decyzja o wymianie źródła ciepła nie jest łatwa. Nic w tym dziwnego, raczej większość z nas nie lubi dużych zmian. Część osób stawia tylko na sprawdzone, tradycyjne rozwiązania a nowinki technologiczne traktuje na zasadzie ograniczonego zaufania. W tym artykule zastanowimy się, na jakie źródło ciepła warto zdecydować się w przypadku modernizacji budynku. Porównamy pompy ciepła z kotłami gazowymi.
Koszt inwestycji
W pierwszej kolejności należy przeanalizować stan początkowy budynku. W przypadku kiedy w domu istnieje instalacja gazowa, a dotychczasowym źródłem ciepła był kocioł gazowy starszego typu, montaż nowego kotła gazowego nie jest skomplikowany technicznie i może być nawet dwukrotnie tańszy od instalacji pompy ciepła. Z kolei kiedy działka nie jest uzbrojona w przyłącze gazu, to do montażu samego kotła należy doliczyć koszt projektu gazowego, kierownika budowy oraz realizację całej instalacji. Oprócz tego wykonanie samego przyłącza jest czasochłonne i cała procedura bardzo często trwa ponad pół roku. W tej sytuacji lepiej zdecydować się na pompę ciepła, ponieważ do jej montażu nie są potrzebne dodatkowe przyłącza, uzgodnienia i montaż może być wykonany szybko, bez czekania na uregulowanie formalności.
Dotacje
Bezpośrednio z kosztem inwestycji wiążą się dotacje. Aktualnie jest kilka ogólnopolskich programów, które oferują dofinansowanie na zakup pompy ciepła (Czyste Powietrze, Mój Prąd), jak również na zakup kotła gazowego (Czyste Powietrze). W zależności od programu, wysokości dochodów wnioskodawcy czy rodzaju wybranego urządzenia wysokość dopłaty za pompę ciepła może być 2-/3- krotnie wyższa niż za kocioł gazowy. Warto również śledzić lokalne dotacje, ponieważ często proponują one bardzo preferencyjne warunki. Należy jednak pamiętać, że dotacje gminne najczęściej dofinansowują montaż pompy ciepła, a kotły gazowe nie są brane pod uwagę. Uwzględniając dotacje, inwestycja w pompę ciepła może być ostatecznie tańszym rozwiązaniem niż instalacja nowego kotła gazowego.
Koszty eksploatacji
Koszt eksploatacji jest zależny od tego, jaką posiadamy instalację odbiorczą w domu (czy są to grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe) oraz jaką temperaturą zasilamy centralne ogrzewanie. Analizując w programie doborowym dom o powierzchni około 150 m2, bez instalacji fotowoltaicznej, budowany w latach 90-tych w okolicach Bielska-Białej widzimy, że roczny koszt ogrzewania domu pompą ciepła przy temperaturze zasilania do 55˚C będzie o około 30% mniejszy, w porównaniu do kotła gazowego.
Gdy zmniejszymy temperaturę zasilania o 10˚C, mamy szansę obniżyć koszt ogrzewania domu o prawie 50% w stosunku do kotła gazowego.
Inwestując w pompę ciepła, warto pomyśleć o dostosowaniu instalacji odbiorczej do tego źródła ciepła, ponieważ system centralnego ogrzewania będzie działać bardziej efektywnie, przy mniejszej temperaturze zasilania. Kocioł gazowy może wydajnie pracować również z instalacją c.o. starszego typu, np. grzejnikami żeliwnymi o wysokiej temperaturze zasilania. Przeczytaj kiedy warto wymienić grzejniki?
Ponadto jeśli jesteśmy posiadaczami instalacji fotowoltaicznej lub planujemy jej montaż, koszt eksploatacyjny pompy ciepła dodatkowo się zmniejszy.
Żywotność urządzeń
Według badań prowadzonych w niemieckim instytucie BAFA żywotność kotłów gazowych to średnio 10-12 lat, a pomp ciepła około 15-20 lat. Wynika to z technologii, w której wykonane są oba źródła. Żywot kotła gazowego najczęściej kończy się usterką wymiennika. W pompach ciepła sercem jest sprężarka, która nie jest zbyt awaryjnym elementem. Chociaż w Polsce żaden instytut nie prowadzi oficjalnych badań takich jak BAFA, to nasze wewnętrzne statystyki mówią, że przez ponad 10 lat zamontowaliśmy prawie 2000 pomp ciepła i pomimo kilku usterek, w żadnym przypadku nie doszło do śmierci technicznej urządzenia, wszystkie pracują do dziś!
Podsumowując, kocioł gazowy jest słusznym wyborem:
- kiedy w budynku mamy wykonaną instalację gazową i nie chcemy jej modyfikować,
- kiedy nie możemy skorzystać z dotacji,
- kiedy instalacja c.o. jest starszego typu (np. grzejniki żeliwne) i nie chcemy jej modernizować.
Pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem:
- kiedy w budynku nie mamy wykonanej instalacji gazowej lub istnieje konieczność jej modyfikowania,
- kiedy możemy wziąć udział w dotacji,
- kiedy mamy lub planujemy instalację fotowoltaiczną,
- kiedy instalacja c.o. jest zasilana niższymi temperaturami (mamy grzejniki niskotemperaturowe/ogrzewanie podłogowe).
Pomimo że nasze firmowe serce zawsze będzie bliżej pomp ciepła, to absolutnie nie dyskwalifikujemy kotłów gazowych do modernizowanych domów. Uważamy, że oba rozwiązania mają wady i zalety, a naszym zadaniem jest przedstawić je inwestorowi, bo ostateczny wybór należy zawsze do klienta.