Czyli o tym, czym różnią się od siebie klimatyzacja split, multisplit i klimatyzacja kanałowa.
Klimatyzacja split, multisplit, kanałowa, kasetonowa. Widzisz te nazwy, nic z tego nie rozumiesz i ostatecznie jedyne, na co masz ochotę to pójść do marketu i kupić zwykły wentylator? Jeśli tak, to ten poradnik jest dla Ciebie.
Klimatyzator to pompa ciepła powietrze-powietrze składająca się z dwóch jednostek, wewnętrznej i zewnętrznej. Urządzenia typu split (ang. podział) pracują w systemie 1:1, czyli na jedną jednostkę wewnętrzną przypada jedna jednostka zewnętrzna. Takim urządzeniem chłodzimy/ogrzewamy najczęściej jedno pomieszczenie lub otwartą przestrzeń np. kuchnia-jadalnia-salon.
źródło: katalog Gree
Klimatyzacja multisplit zgodnie z etymologią będzie oznaczała więcej podziałów, zatem do jednej jednostki zewnętrznej możemy podłączyć od dwóch do pięciu jednostek zewnętrznych (system 1:2, 1:3, itd.). Jest to równoznaczne z tym, że możemy chłodzić/ogrzewać równocześnie do pięciu pojedynczych pomieszczeń.
źródło: katalog Gree
Klimatyzacja 1:1 jest dosyć uniwersalnym rozwiązaniem. Nie ma zbyt wielu ograniczeń technicznych, które mogłyby uniemożliwić jej montaż. Użytkownik musi jedynie akceptować wizualnie instalację – kolokwialnie mówiąc obecność plastikowej skrzynki wewnątrz pomieszczenia. W jednym budynku możemy zamontować więcej klimatyzatorów 1:1, aby móc precyzyjnie sterować temperaturą w wielu pomieszczeniach osobno, o ile kilka jednostek zewnętrznych nie będzie zaburzało estetyki naszego budynku. Jeśli zależy nam na chłodzeniu kilku pokoi równocześnie, ale niekoniecznie chcemy, aby na elewacji domu wisiało kilka agregatów, warto zastanowić się nad rozwiązaniem multisplit. O czym trzeba wiedzieć? Multisplit działa z nieco gorszą sprawnością niż urządzenia 1:1, co w główniej mierze wynika z większych odległości pomiędzy jednostkami. Pogorszenie wydajności urządzeń typu multisplit jest odczuwalne szczególnie w przypadku korzystania z trybu grzania.
W nowym domu zarówno klimatyzacja split jak i multisplit nie jest problematyczna pod względem montażu. Sugerujemy, aby instalację podzielić na dwa etapy. W pierwszym etapie przed tynkami przygotowujemy rury chłodnicze i instalację elektryczną, w drugim na etapie wykończenia domu montujemy urządzenia. Taka instalacja jest bezinwazyjna dla wnętrza, ponieważ rurociąg jest zabudowany w ścianie. W modernizowanych domach całą instalację wykonuje się jednego dnia. W domach całkowicie wykończonych częściej będziemy proponować klimatyzatory 1:1 właśnie po to, aby oszczędzić Wam remontów, gipsowania i malowania, które by wynikało z prowadzenia długich tras rurociągu przez kilka pomieszczeń.
Klimatyzacja multisplit jest tańsza od kilku jednostek 1:1 o ile instalacja chłodnicza jest stosunkowo krótka. Jeśli odległości pomiędzy jednostkami wewnętrznymi a jednostką zewnętrzną są znaczące, pod względem finansowym korzystniej będzie zdecydować się na kilka splitów.
Montując klimatyzację, konieczne jest posiadanie odpowiednich zabezpieczeń elektrycznych w budynku. W przypadku urządzeń typu split nie są one jednak wygórowane, w większości przypadków wystarczające są bezpieczniki 16-20 A. Zaglądając w specyfikację klimatyzatorów multisplit, widzimy, że największe agregaty wymagają zabezpieczeń 25-40 A (w zależności od producenta) , co w praktyce powoduje, że rzadko się zdarza montaż multisplitów większych niż 1:3.
A co z klimatyzacją kanałową i kasetonową?
Te rodzaje klimatyzacji to rozwiązanie przeznaczone dla klientów, dla których widok klimatyzatorów na ścianach jest nie do zaakceptowania.
Instalacja klimatyzacji kanałowej dedykowana jest głównie do domów, które są w budowie. Mamy wtedy możliwość zabudowania rurociągu oraz klimatyzatora, co wymaga sporej ilości wolnej przestrzeni np. na poddaszu. W pokojach montujemy dyskretne anemostaty, które mogą wyglądać np. tak jak na poniższym zdjęciu.
Z minusów tej opcji na pewno należy również wymienić koszt instalacji, który jest kilkukrotnie wyższy niż w przypadku standardowych klimatyzatorów ściennych oraz brak możliwości sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu osobno.
Klimatyzacja kasetonowa wygląda bardzo podobnie pod względem technologii montażu oraz kosztów do klimatyzacji kanałowej. Kasetony montuje się w suficie.
źródło: katalog Gree
Klimatyzację kasetonową możemy znać z hoteli czy restauracji, ale równie dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych, np. w loftowych wnętrzach.
Na rynku dostępna jest również klimatyzacja przenośna, ale nie jest ona efektywnym rozwiązaniem. Dlaczego?
- Klasa efektywności energetycznej klimatyzatorów przenośnych często nie przekracza A+
- Głośna praca urządzenia (ok. 64 dB, podczas gdy klimatyzatory ścienne mogą pracować poniżej 20 dB)
- Podczas pracy urządzenia trzeba zapewnić odpływ ciepłego powietrza z pomieszczenia (otwarte okno zmniejsza efektywność pracy urządzenia, a rura zamontowana w ścianie nie wygląda estetycznie).
Ostateczny wybór rodzaju klimatyzacji sprowadza się do preferencji użytkownika. A Ty - już wiesz co wybierzesz? Jeśli dalej masz wątpliwości, skontaktuj się z nami i uzyskaj darmową wycenę.